دسته‌بندی نشده

بررسی مهم ترین تفاوت ردیاب و جی پی اس

تفاوت ردیاب و جی پی اس

ردیاب و جی پی اس از جمله تکنولوژی های روز دنیا هستند که بر پایه موقعیت یابی ساخته و پردازش می شوند. یکی از برجسته ترین تفاوت ردیاب و جی پی اس به این صورت است که در عملکرد ردیاب یک سیستم مبتنی بر اینترنت به نام جی پی آر اس بکار رفته است، در حالی که جی پی اس یک سیستم آفلاین برای مسیریابی یا موقعیت یابی شخصی است.

از طرفی لازم به ذکر است که هر کدام از این مکان یاب ها با توجه به کاربردشان، امکانات و قابلیت های منحصر به فردی برای کاربران به ارمغان می آورند که برای سهولت در پیدا کردن اشیاء و همچنین دسترسی سریع به افراد نقش به سزایی دارند. در ادامه مطلب با ما همراه باشید تا شما را بیشتر با تفاوت ها و کاربردهای آن ها آشنا سازیم.

آنتن های اطراف جی پی اس

هر آنچه درباره جی پی اس باید بدانید.

جی پی اس چیست؟

جی پی اس همان طور که در بخش قبلی به آن اشاره شد یک سیستم موقعیت یاب جهانی (GPS) است که در واقع به عنوان یک سیستم ناوبری ماهواره ای مبتنی بر فضا شناخته می شود. این سیستم اطلاعات مربوط به مکان و زمان را در تمام شرایط آب و هوایی و در هر نقطه از زمین یا نزدیک به آن که خط دید بدون مانعی برای چند ماهواره مبتنی بر GPS وجود دارد، ارائه می‌کند. این سیستم، اطلاعات و قابلیت های مهم و حیاتی را برای کاربران نظامی، غیرنظامی و تجاری در سراسر جهان فراهم می سازد.

بنابراین از مهم ترین موارد در تفاوت ردیاب و جی پی اس این است که ردیاب ها برای موقعیت یابی از راه دور نیازی به اطلاعات ماهواره ای در ابعاد گسترده ندارند و فقط از طریق اتصال به اینترنت که با استفاده از یک سیم کارت و نصب آن روی دستگاه امکان پذیر است، به ردیابی می پردازند.

جی پی اس شبکه ای متشکل از 24 ماهواره و دستگاه های گیرنده است که در ابتدا برای کاربردهای نظامی در نظر گرفته شده بود. ولی با گذشت زمان و توسعه علم و فناوری، این سیستم برای استفاده غیرنظامی نیز در دسترس قرار گرفت. GPS در هر شرایط آب و هوایی و در هر نقطه از جهان، 24 ساعت شبانه روز کار می کند و از طرفی، هیچ هزینه اشتراک یا راه اندازی برای استفاده از آن وجود ندارد.

اپلیکیشن ردیابی

جی پی اس چیست؟

دستگاه جی پی اس چیست؟

دستگاه جی پی اس از جمله ابزارهایی است که با استفاده از گیرنده های اطلاعات ماهواره ای این امکان را برای کاربران فراهم می آورد که بتوانند در فواصل دور با سرعت بیشتری و با کمترین خطا مسیریابی و موقعیت سنجی کنند. این دستگاه می تواند طول و عرض جغرافیایی، سرعت زمین و جهت مسیر هدف را در صفحه نمایش دهد.

همان طور که گفته شد، جی پی اس شبکه ای متشکل از چندین ماهواره با فاصله مناسب در فضا است که با ارسال داده های خود به زمین، این امکان را برای گیرنده هایی از قبیل تلفن، تبلت یا هر دستگاهی که از سیستم جی پی اس پشتیبانی کند، فراهم می سازد که بتواند موقعیت جغرافیایی خود را توسط آن تشخیص دهد. کاربرد دستگاه GPS برای مشاغل پلیس، آتش نشانان، مأموریت های نظامی و مشاغل حساس دیگر بسیار ارزشمند است.

جی پی اس شامل دستگاه هایی از جمله جی پی اس دستی، جی پی اس مچی و جی پی اس خودرو (رهیاب خودرو) است و هر کدام قادر به تشخیص موقعیت دقیق هدف مورد نظر، حداکثر تا شعاع یک متر را دارد.

دستگاه ردیاب کوچک

هر آنچه درباره ردیاب باید بدانیم

ردیاب چیست؟

ردیاب سخت افزاری است که با استفاده از سیستم موقعیت یاب جهانی (GPS) می تواند اطلاعات موقعیت مکانی هر شیء ای را که ردیاب بر روی آن نصب شده است را به ما بدهد. همان طور که در مطالب قبلی آورده شد، ردیاب یک سیستم موقعیت یاب آنلاین است که امروزه کاربردهای فراوانی برای مشاغل مختلف به خصوص در حوزه نظامی و در ردیف گروه های تجسس، اطلاعات و شناسایی موقعیت اجساد و اشیاء گم شده را دارد. یک کاربر می تواند ردیاب را برای مدیریت تقریباً هر نوع کاری که پروژه مورد نظر به آن نیاز دارد، به کار بگیرد.

در کاربرد های پیشرفته تر، هر پروژه می تواند تعداد زیادی ردیاب داشته باشد که در آن هر ردیاب نوع متفاوتی از داده ها را ردیابی می کند. برای هر ردیاب، می توانید مقادیر وضعیت، دسته و سایر فیلدهای پیش فرض را تعریف کنید. شما می توانید فیلدهای خود را برای گرفتن داده های اضافی که مختص پروژه یا سازمان شما هستند، ایجاد کنید. همچنین می توانید گردش های کاری ردیاب را برای تعیین معیارهای لازم برای کاربران و تغییر مقادیر وضعیت ردیاب ایجاد نمایید.

دستگاه ردیاب

ردیاب چه انواعی دارد؟

انواع ردیاب ها

ردیاب ها از مجموعه ای از مدارها و دستگاه های زمینی تشکیل شده است که می توانند مکان دقیق یک فرد یا شی روی زمین را مشخص کنند. ردیاب سه نوع داده از قبیل موقعیت یابی، ناوبری و زمان بندی را جمع آوری می کند. اگرچه ممکن است تا به حال متوجه آن نشده باشید، ولی این فناوری مدت زیادی است که در روزمره زندگی ما وجود داشته است.

ردیاب ها نسبت به کاربردشان در انواع مختلفی تولید می شوند که مهم ترین و رایج ترین آن ها در موارد زیر آورده شده است:

  • ردیاب شخصی: ردیاب شخصی دستگاه کوچکی است که برای ردیابی اشخاص از جمله کودکان، افراد سالخورده و مبتلا به آلزایمر مورد استفاده قرار می گیرد. از طرفی یکی از اهداف اصلی ردیاب های شخصی تأمین امنیت افراد است.
  • ردیاب حیوانات: ردیاب حیوانات دستگاهی است کوچک که به بدن حیوانات متصل شده و برای رهیابی و موقعیت یابی آن ها به جهت جلوگیری از گم شدن بکار می رود.
  • ردیاب خودرو: ردیاب خودرو دستگاه بسیار کوچکی است که در درون خودرو و به صورت مخفی نصب می شود که امکان ردیابی خودرو را نیز فراهم می سازد.
  • ردیاب مرسولات پستی: ردیابی است که توسط شرکت های پستی و بازرگانی برای اطلاع از موقعیت دقیق بار بر روی سامانه های رهگیری خود استفاده می گردد.
ردیاب خودرو

کاربرد انواع ردیاب چگونه است؟

آشنایی با کاربرد ردیاب ها

امروزه کاربرد ردیاب ها در ابعاد گسترده تری افزایش یافته و قابلیت های جدیدتری را در دسترس عموم قرار می دهد؛ به گونه ای که با نصب یک ردیاب و پردازش داده ها با استفاده از نرم افزارهای کاربردی، اطلاعات مفیدی از موقعیت اهداف مورد نظر علاوه بر مکان دقیق آن ها به دست می آید. به طور مثال در بدست آوردن اطلاعاتی از موقعیت لحظه ای یک خودرو می توان از رفتار راننده، میزان شتاب و سرعت خودرو، میزان مصرف سوخت و وزن بارگیری شده آگاهی یافت.

از کاربردهای مهم ردیاب ها در لیزینگ خودرو است. خودروهای اجاره ای و رهنی در مجموع به حوزه لیزینگ خودرو اشاره دارد. ردیاب متصل به خودرو می تواند در زمان واقعی، مکان یابی و موقعیت وسیله نقلیه را در هر زمانی درک کند. اطلاعاتی در دیتا بیس دستگاه ها ذخیره می شود که مسیرهای طی شده در تاریخ های گذشته را می توان مشاهده کرد و گزارش های مختلف رانندگی و غیره را صادر نمود.

از کاربردهای دیگر آن می توان به حوزه لجستیک اشاره کرد که نه تنها شامل حوزه حمل و نقل سریع می شود، بلکه شامل حمل و نقل لجستیکی از جمله خوراکی های منجمد، میوه های تازه، حمل و نقل بار، غذای آماده و غیره نیز می گردد.

اجزای ردیاب

ردیاب و جی پی اس چه تفاوت هایی با یکدیگر دارند؟

تفاوت ردیاب و جی پی اس

در بخش اول اشاره کردیم که ردیاب ها برای پیدا کردن موقعیت نیاز به اینترنت دارند ولی جی پی اس در حالت آفلاین هم می تواند مکان هدف را نمایش دهد و این یکی از مهم ترین تفاوت ردیاب و جی پی اس است. این دستگاه های مکان یاب با توجه به امنیت در طراحی نرم افزاری آن ها مکانیزم دفاعی بسیار قدرتمندی در مقابل خطرات احتمالی مانند هک شدن و از بین رفتن اطلاعات دارند.

از تفاوت های دیگر این است که جی پی اس به صورت لحظه ای مکان یابی می کند و اطلاعات خواسته شده را به ما می دهد، در صورتی که ردیاب ها داده ها را ذخیره می کنند و تا مدت ها می توان از آن ها استفاده کرد. هر دو توسط ماژول های GPS کار می کنند، ولی قدرت سیگنال در هر کدام متفاوت است. طبق تست های انجام شده سرعت و قدرت انتقال داده ها در جی پی اس به دلیل فرکانس های بالای بین ماهواره ای که معمولاً بر روی گیرنده های تلفن همراه نصب شده نیز بیشتر است.

[elementor-template id=”1000004732″]

نتیجه گیری

به نکات مهمی در مورد ردیاب و جی پی اس مانند تعاریف، ویژگی ها، کاربردها و نحوه عملکردشان در سطوح مختلف اشاره کردیم و گفتیم که هر دو در درجه اول به منظور موقعیت یابی استفاده می شوند و قابلیت های منحصر بفردی دارند. بنابراین باید در استفاده از آن ها اطلاعات کافی داشت و دقت لازم را در بکارگیری این نوع دستگاه ها به کار گرفت.

طول عمر و کیفیت ساخت موقعیت یاب ها، داشتن گارانتی معتبر و خدمات پس از فروش از مواردی است که باید به آن ها توجه کرد. وبسایت الو ردیاب خدمات و امکانات قابل توجهی برای کاربران در نظر دارد که از جمله این موارد پشتیبانی آنلاین 24 ساعته، پاسخ گویی به نظرات و دادن مشاوره توسط کارشناسان مجموعه به جهت جلب رضایت بیشتر مراجعه کنندگان است.

منبع: techtarget

الوردیاب

سوالات متداول

ردیاب ها چه انواعی دارد؟

ردیاب شخصی، ردیاب حیوانات، ردیاب خودرو از انواع ردیاب است که می توان آن را خریداری کرد.

انواع جی پی اس کدام است؟

جی پی اس شامل دستگاه هایی از جمله جی پی اس دستی، جی پی اس مچی و جی پی اس خودرو است و هر کدام قادر به تشخیص موقعیت دقیق هدف مورد نظر، حداکثر تا شعاع یک متر را دارد.

۱
۲
۳
۴
۵
میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۱ رای

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *