دسته‌بندی نشده

ردیاب دماسنج دار و کاربردهای آن در صنایع حساس

ردیاب دماسنج دار

صنایع گوناگون همواره با مشکلاتی در زنجیره تامین دست و پنجه نرم می کنند که مسائل مربوط به حمل و نقل کالاها یکی از آنهاست. نظارت بر دما در حمل و نقل محصولات خاص مانند صنایع غذایی و دارویی از جمله مهم ترین این مسائل است. آمارها نیز نشان می دهد که بیشتر مشکلات زنجیره تامین به علت افزایش یا کاهش دما رخ می دهد. به همین جهت، در حمل و نقل از فناوری ردیاب دماسنج دار به منظور رفع این مشکل استفاده می گردد.

همانطور که می دانیم، بیشتر کالاهایی که قابلیت فساد یا تخریب دارند باید در دمای سرد و ثابتی نگه داری شوند. به همین دلیل است که امروزه صاحبان ناوگان های حمل و نقل و صاحبان صنایع نیازمند ابزاری برای ردیابی دمای وسیله نقلیه خود هستند. تنها در این صورت است که می توان چنین کالاهایی را در مسافت های بالا و زمان طولانی جا به جا کرد، بدون اینکه به علت نوسان دمایی غیر قابل استفاده شوند. نگهداری دمای ثابت برای اطمینان از تحویل مناسب این کالاها با شرایط دقیق ضروری است.

رضایت مشتری همان چیزی است که تمام کسب و کارها به آن احتیاج دارند. بنابراین بهترین راه حل برای مشکل ردیابی دما در حمل و نقل کالاها چیست؟ در این مقاله به معرفی نوعی از جی پی اس خودرو به نام ردیاب دماسنج دار و نحوه عملکرد آن می پردازیم و مزایای استفاده از آن و نیز کاربردهای این ردیاب را برمی شماریم.

ردیابی کامیون با جی پی اس

هر آنچه درباره ردیاب دماسنج دار باید بدانیم

ردیاب دماسنج دار چیست؟

ردیاب دماسنج دار نوعی ردیاب مکانی است که به سنسورهای تشخیص دما مجهز است. این ابزار نه تنها می تواند وسیله نقلیه و در نتیجه بار و کالاهای درون آن را ردیابی کند، بلکه قادر است دمای داخل وسیله نقلیه را نیز بسنجد و آن را به کمک ارتباطات راه دور گزارش دهد. بنابراین در این سیستم می توانید در هر لحظه بر میزان دما نظارت کنید.

این ابزار به مدیران ناوگان های حمل و نقل و سرپرستان زنجیره تامین اجازه می دهد تا گزارش های دما، موقعیت مکانی و حتی زمان دقیق تحویل کالاها را در هر لحظه رصد نمایند. بنابراین می توانند در صورت لزوم با رانندگان در تماس باشند و اقداماتی را برای حفظ و کنترل دما، بهبود انتقال و سایر مسائل انجام دهند.

کامیون های حمل بار مواد خراب شدنی

ردیاب دماسنج دار چه کاربردی دارد؟

 کاربرد ردیاب دماسنج دار

بخش ها و صنایع مختلفی از تکنولوژی ردیابی کالاها به همراه سنجش دما استفاده می کنند. مراکز مراقبت های بهداشتی، کلینیک ها، بیمارستان ها و شرکت های محصولات غذایی از جمله این صنایع هستند. به بیان ساده، خرید جی پی اس و ردیاب دماسنج دار به این صنایع کمک می کند تا اطمینان یابند که کالاهای حساس به دما، به صورت بی عیب و نقص و بدون کوچک ترین آسیبی به دست تحویل گیرندگان مورد نظر می رسند. کاربردهای عملیاتی این ردیاب به شرح زیر است:

حفظ سلامت مواد غذایی با ردیاب دماسنج دار

تولیدکنندگان محصولاتی مانند لبنیات، غذاهای دریایی و گوشت منجمد اهمیت کارآمدی در زنجیره تامین مواد غذایی را به خوبی می دانند. زیرا تغییرات دمایی می تواند موجب از بین رفتن این محصولات شود و در نتیجه ضررهای هنگفتی را به تولیدکنندگان وارد نماید. خسارات ناشی از این اتفاق می تواند کل چرخه فروش یک شرکت را مختل کند. بنابراین حفظ کیفیت مواد غذایی امری ضروری تلقی می شود.

انتقال ایمن دارو با ردیاب دماسنج دار

محصولاتی که تحت گروه دارویی قرار می گیرند به طور ویژه به مراقبت های دمایی نیاز دارند. زیرا داروها اگر در معرض دمای بسیار بالا قرار بگیرند ممکن است از نظر شیمیایی برای مصرف نامناسب باشند. دمای شدید می تواند بر ترکیبات شیمیایی تاثیر منفی بگذارد و خواص آن دارو را نیز تغییر دهد. بنابراین استفاده از ردیاب دماسنج دار برای حفظ سلامت کلی افرادی که آن را مصرف می کنند، یک راهکار موثر است.

کامیون حمل بار دارو و مواد غذایی

ردیاب دماسنج دار چه مزایایی دارد؟

مزایای ردیاب دماسنج دار برای شرکت های حمل و نقل

ناوگان های حمل و نقل می توانند از سیستم ردیابی دما برای نظارت بر موارد مختلفی استفاده کنند. این موضوع به آنان این امکان را می دهد تا اقدامات لازم را به موقع انجام دهند و آسیب های ممکن را به حداقل برسانند. در بیان مزایای استفاده از ردیاب دماسنج دار برای شرکت های حمل و نقل می توانیم به موارد زیر اشاره کنیم:

نظارت بر دمای کابین از راه دور

ردیاب های مجهز به سنسور حرارتی به کمک ابزار GPS، اینترنت، ارتباطات راه دور و نیز سنجش دمای داخل محفظه این امکان را فراهم می کنند که بدانید در هر لحظه و در هر موقعیت مکانی دمای فعلی کالاها چقدر است. این امر به خصوص در مورد زنجیره تامین کالاهایی که نیازمند ذخیره سازی در دماهای پایین و در مسیرهای طولانی هستند، اهمیت دارد.

ارسال هشدارهای تغییر دما

ردیاب دماسنج دار با ارسال اعلان های فوری شما را از تغییرات دمایی آگاه می کند. در صورتی که دما از بازه تعیین شده تجاوز کند، سیستم هشدار ارسال می کند. همچنین این سیستم می تواند هنگام باز شدن درب های محفظه در نقاطی غیر از مقصد یا در توقف های برنامه ریزی نشده هشدار لازم را جهت اقدامات بعدی ارسال کند.

فردی در حال تنظیم دماسنج کابین کامیون

ثبت عملکرد راننده با ردیاب دماسنج دار

دسترسی به گزارش های عملکرد راننده

سیستم های نظارت بر دمای وسیله نقلیه علاوه بر ارسال اطلاعات در مورد نظارت بر دما، می توانند در سنجش عملکرد مربوط به رفتار و ایمنی راننده نیز سودمند باشند. برای مثال، هشدارهای سرعت جهت بهبود بهره وری وسیله نقلیه و بهینه سازی مصرف سوخت از جمله کاربردهای ردیاب دماسنج دار است. این نکته در مسافت های طولانی اهمیت بیشتری پیدا می کند. زیرا صرفه جویی در مصرف انرژی و زمان بندی تحویل کالاها نیز عوامل مهمی در کارآمدی زنجیره تامین به شمار می روند.

مدیریت همه جانبه خودروهای حمل کالا

سیستم ردیابی GPS می تواند به شما اطمینان دهد که تمام خودروهای حمل کالا در محدوده های معین باقی می مانند. در این صورت، برای خنک نگه داشتن محموله ها برای مدتی طولانی تر از زمان لازم نیازی به صرف انرژی بیشتر نیست. این مساله در سودآوری کسب و کار و کاهش هزینه های حمل و نقل اهمیتی ویژه دارد. بر اساس برخی تخمین ها، شرکت ها با استفاده از این فناوری می توانند 20 تا 30 درصد کارایی بیشتری داشته باشند و در بازه زمانی یکسان، میزان جا به جایی بیشتری انجام دهند.

پیشگیری از سرقت کالاها

ردیاب دماسنج دار به کمک ویژگی ردیابی لحظه به لحظه خود می تواند گزارش وسیله نقلیه را روی نقشه های دیجیتال نشان دهد. این گزارش شامل حرکت در مسیر، توقفگاه های مجاز و همچنین توقف های برنامه ریزی نشده و تغییرات ناگهانی در مسیر است. بنابراین چنانچه خودروی حمل و نقل باری، از مسیر اصلی خارج شود یا احتمال سرقت وجود داشته باشد، به کمک ردیابی GPS می توانید از وقوع آن و ایجاد خسارت جلوگیری کنید.

کامیون حمل بار مواد غذایی دماسنج دار

کاربرد و عملکرد ردیاب دماسنج دار به چه صورت است؟

عملکرد ردیاب دماسنج دار

سیستم نظارت بر دمای ردیاب دماسنج دار از سیگنال های راه دور استفاده می کند تا اطلاعات لازم را به کاربران در هر نقطه جغرافیایی ارسال نماید. این ردیاب می تواند به طور منظم (برای مثال هر 15 دقیقه یک بار) درجه حرارت محفظه بار و همچنین موقعیت مکانی وسیله نقلیه را از طریق اینترنت ارسال کند. سنسور حرارتی موجود در این دستگاه شامل دو بخش مجزا است. هر زمان که دستگاه نوسانات دمایی را احساس کند، جریان برق تولید و سیگنال دمایی ارسال می گردد. از آنجا که این دستگاه به دما حساس است، کوچک ترین نوسانات می تواند اعلان های جدیدی ارسال کند و بنابراین کلیه افزایش ها یا کاهش های دمایی در سیستم ثبت و ارسال می شود. سپس کاربر می تواند با بررسی این تغییرات برای مدیریت انتقال کالاها یا ممانعت از آسیب برنامه ریزی کند.

شاخص های این دستگاه بر اساس نوع محصول قابل سفارشی سازی هستند. انواع مختلفی از ردیاب دماسنج دار وجود دارد که کارکرد و نحوه استفاده از آنها ممکن است ساده یا بسیار پیچیده باشد. به همین خاطر توصیه می کنیم که در انتخاب ردیاب مناسب با هدف کنترل، ردیابی و تجزیه و تحلیل دما به معیارهایی مانند سهولت استفاده و کاربرپسند بودن آن توجه نمایید.

[elementor-template id=”1000004732″]

نتیجه گیری

برخی کالاها همچون محصولات غذایی و دارویی نیازمند نگهداری در بازه دمایی مشخص هستند که پروسه حمل و نقل آنها را با دشواری رو به رو می کند. هرچند برخی از این کالاها ممکن است بتوانند تا حدودی در برابر نوسانات دمایی مقاومت کنند، اما برخی دیگر حساسیت دمایی بیشتری دارند. به حدی که حتی کوچک ترین تغییر دمایی می تواند آنها را برای مصرف نامناسب کند.

تولیدکنندگان به منظور اجتناب از خطر مسمومیت غذایی یا ایجاد بیماری در نتیجه مصرف این کالاها از سیستم های ردیابی دما استفاده می کنند. با استفاده از فناوری ردیاب دماسنج دار شما می توانید زنجیره تامین خود را از نظر حفظ محصولات در برابر نوسانات دمایی، تحویل به موقع کالاها، جلوگیری از سرقت احتمالی بار و بهینه سازی مصرف انرژی ایمن کنید. در نهایت، این امر در جلوگیری از هدررفت و سودآوری کسب و کار تاثیر قابل توجهی ایفا می کند.

منابع: adititracking ، eelinktracker

الوردیاب

سوالات متداول

کاربرد ردیاب دماسنج دار چیست؟

حفظ سلامت مواد غذایی و انتقال ایمن دارو از مهم ترین کاربردهای ردیاب دماسنج دار می باشد.

ردیاب دماسنج دار چه عملکردی دارد؟

ردیاب دماسنج دار نوعی جی پس اس خودرو است که به حسگر دماسنج مجهز شده و این دستگاه می‌تواند تغییرات دمایی داخل کابین یا اطراف موتور را تشخیص داده و در صورت عبور از محدوده مجاز به راننده هشدار دهد.

۱
۲
۳
۴
۵
میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۱ رای

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *