مقاله

معرفی ردیاب دیاگی خودرو

تصویر شاخص ردیاب دیاگی

احتمالاً بارها کلمه دیاگ به گوشتان خورده است. اگر خودرو خود را برای روشن شدن چراغ هشدار موتور پشت آمپر به تعمیرگاه برده باشید، از دستگاه دیاگ برای برطرف کردن مشکل استفاده می‌شود. با این وجود، ردیاب دیاگی یا جی پی اس خودرو دارای کاربرد متفاوتی است. از این ردیاب‌ها به منظور موقعیت یابی خودرو استفاده می‌شود. ریاب‌های دیاگی خودرو بسیار کوچک هستند و می‌توان آنها را روی هر نوع خودرویی نصب کرد. اگر می‌خواهید بیشتر با این ردیاب آشنا شوید، با ما در این مقاله همراه باشید.

معرفی ردیاب دیاگی خودرو

دیاگ خودرو یک بورد دیجیتالی است که اتصال دستگاه‌های الکترونیکی خارجی به سیستم کامپیوتری خودرو را برقرار می‌کند. این سیستم که به اختصار OBD یا صفحه تشخیصی نیز نامیده می‌شود، اطلاعات کلی خودرو را به دستگاه‌های الکترونیکی خارجی می‌فرستد. به عنوان مثال، دور موتور، روشن یا خاموش بودن چراغ‌ها و حتی اختلال در عملکرد خودرو را نشان می‌دهد. از این رو، استفاده از سیستم دیاگ در خودروهای جدید به منظور رفع مشکلات عملکردی بسیار اهمیت دارد.

ردیاب دیاگی از دیگر مزایای نصب سیستم دیاگ در خودروها به حساب می‌آید. ردیاب‌های دیاگی خودروها بدون نیاز به سیم کشی با برق خودرو کار می‌کنند. این ردیاب‌ها بر خلاف ردیاب شارژی برای موقعیت‌یابی خودرو حتی به شارژ نیز نیازی ندارند. کافی است ردیاب را در ورودی سیستم دیاگ خودرو نصب کنید و بر موقعیت و وضعیت خودرو از طریق نرم افزار مربوطه نظارت داشته باشید. ردیاب دیاگی مجهز به باتری هستند تا در زمان قطع برق خودرو یا خاموش بودن ماشین همچنان قابل استفاده باشند.

فردی در حال اتصال ردیاب دیاگی به خودرو

ردیاب‌‌های دیاگی چه ویژگی‌هایی دارند؟

ویژگی ردیاب دیاگی

ردیاب‌های دیاگی با بهره‌مندی از تکنولوژی‌های روز دنیا توانسته‌اند به یک طراحی و کارایی منحصر به فرد دست یابند. هنگام خرید این ردیاب‌ها حتماً متوجه وزن کم، اندازه کوچک و همچنین کارایی بالای آنها خواهید شد. این در حالی است که امکانات مختلف ردیاب‌های دیاگی با قیمت بسیار مناسب در اختیار صاحبان خودرو قرار می‌گیرند. از مهم‌ترین ویژگی‌های ردیاب دیاگی می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • قیمت مقرون به صرفه در مقایسه با سایر ردیاب خودرو
 • قابلیت اتصال به برق خودرو
 • طراحی مناسب و ابعاد کوچک
 • قابل مخفی شدن در خودرو و عدم تشخیص قطعه توسط سارقین
 • دارای امکانات متنوع و کاربردی
 • نصب آسان بدون نیاز به دانش یا تخصص خاص
 • نشان دادن همزمان موقعیت و سلامت خودرو
 • ردیابی دقیق خودرو در کوتاه‌ترین زمان ممکن
 • امکان تعریف محدوده حرکت و سرعت مجاز خودرو
 • دارای باتری داخلی و حافظه داخلی
 • قابلیت شنود
 • دقت بسیار بالا

یکی دیگر از ویژگی‌های مهم ردیاب دیاگی، عدم نیاز به سیم کشی و شارژ مجدد است. طراحی ردیاب دیاگی تفاوت چندان زیادی با قطعات دیگر خودرو ندارد. در نتیجه، تشخیص آن توسط سارقین چندان آسان نخواهد بود. با این وجود، این ردیاب نیز مانند سایر ردیاب‌های خودرو دارای مشکلاتی هستند. به عنوان مثال، سارقین می‌توانند به راحتی دستگاه ردیاب را از رابط OBD جدا کنند و دیگر امکان موقعیت‌یابی خودرو وجود نخواهد داشت. ردیاب آهنربایی از این لحاظ، ردیاب بهترین نسبت به ردیاب دیاگی می‌باشد.

فردی در حال اتصال ردیاب دیاگی به خودرو

مهمترین کاربرد ردیاب دیاگی چیست؟

کاربرد ردیاب دیاگی

همانطور که گفته شد، از ردیاب‌های دیاگی نه تنها برای موقعیت یابی بلکه به منظور عیب یابی خودرو نیز استفاده می‌شود. در واقع، این ردیاب‌ها وظیفه بررسی عملکرد خودرو با توجه به اطلاعات جمع آوری شده را نیز بر عهده دارند. تمامی اطلاعات و داده‌های مهم ازجمله چراغ‌های هشدار را می‌توان از طریق نرم افزار مربوطه روی گوشی موبایل دریافت کرد. در نتیجه، ردیاب دیاگی خودرو دارای کاربرد دوگانه است: موقعیت یابی و عیب یابی خودرو.

برخی از مهم‌ترین امکانات ردیاب‌های دیاگی خودرو به شرح زیر هستند:

 • قابلیت قطع و وصل کردن برق خودرو
 • نشان دادن تاریخچه مسیر حرکت خودرو
 • تعیین محدوده سرعت مجاز
 • ثبت سرعت خودرو
 • ارسال پیامک هشدار به راننده در صورت تجاوز از سرعت مجاز
 • هشدار به راننده در صورت خروج از محدوده تعریف شده

از ردیاب دیاگی می‌توان در ماشین‌های شخصی، خودروهای سازمان آتش نشانی، خودروهای اورژانس و بیمارستانی و خودروهای نمایشگاه‌های ماشین استفاده کرد. علاوه بر این، این ردیاب‌ها به عنوان ردیاب پلیس و در حمل و نقل اتومبیل‌های سیاسی نیز بکار می‌روند. یکی دیگر از کاربردهای منحصر به فرد ردیاب‌های دیاگی در موسسات اجاره خودرو به منظور نظارت و ردیابی خودروهای اجاره داده شده است.

از آنجایی که ردیاب‌های دیاگی در عیب یابی خودرو نیز کاربرد دارند، نصب آنها برای افراد ناآشنا به مشکلات فنی خودرو پیشنهاد می‌شود. این ردیاب‌ها با در اختیار قرار دادن تمام اطلاعات فنی و مهم خودرو به کاربر کمک می‌کنند تا خودرو را به موقع به تعمیرگاه ببرد. در نتیجه، از بروز مشکلات جدی و پرهزینه جلوگیری می‌شود.

دقت ردیاب دیاگی

یکی از مواردی که هنگام خرید ردیاب‌های دیاگی باید در نظر بگیرید، دقت و میزان خطای آنها است. این ردیاب‌ها به دلیل داشتن چیپ GPS از دو روش GPS و LBS به منظور ردیابی خودرو استفاده می‌کنند. به همین دلیل، دقت ردیاب‌های دیاگی بسیار بالاست و میزان خطای آنها بین 5 تا 20 متر تخمین زده می‌شود.

از سوی دیگر، ردیاب‌های دیاگی از تمام اطلاعات به منظور کنترل و هدایت خودرو استفاده می‌کنند. به عبارت دیگر، این ردیاب‌ها داده‌های مختلف خودرو را جمع آوری کرده و آنها را به طور دقیق تجزیه و تحلیل می‌کنند. این امر خود باعث بالا رفتن دقت و کارایی ردیاب‌های دیاگی می‌شود. به عبارت دیگر، ردیاب دیاگی با وجود طراحی بسیار ساده، دقت کارایی بالایی دارد. دقت بالا در کنار قیمت مناسب، ردیاب‌های دیاگی را تبدیل به بهترین گزینه برای خرید و نصب در خودروها می‌کند.

توجه داشته باشید که ارسال موقعیت خودرو از طریق سیم کارت‌ها صورت می‌گیرد. در نتیجه، سیم کارت باید قابلیت اتصال به اینترنت داشته باشد. ممکن است دقت ردیابی در مکان‌هایی که سیگنال دهی اینترنتی ضعیفی دارند، پایین بیاید و در روند موقعیت یابی اختلال ایجاد شود.

تصویری از ردیاب دیاگی

بررسی قابلیت شنود در ریاب دیاگی

قابلیت شنود ردیاب دیاگی

یکی از مهم‌ترین ویژگی‌های سیستم ردیاب دیاگی خودرو، قابلیت شنود است. به عبارت دیگر، شما به کمک این سیستم می‌توانید از تمام اتفاقات داخل خودروی خود باخبر شوید. داشتن قابلیت شنود ردیاب‌های دیاگی باعث شده تا این ردیاب‌ها به بهترین گزینه از نظر امنیتی تبدیل شوند. در سال‌های اخیر، این موضوع بیشتر مورد توجه کاربران و صاحبان خودرو قرار گرفته است. بسیاری از ردیاب‌های شنود دار با قیمت بالایی عرضه می‌شوند اما ردیاب‌های دیاگی علاوه بر کارایی بالا دارای قیمت مناسبی هستند.

ردیاب‌های شنود دار مجهز به ابزارها یا سخت افزارهای خاصی نیستند. این ردیاب‌ها تنها به کمک نرم افزار GPS مخصوص امکان شنیده شدن صداهای داخل خودرو را فراهم می‌کنند. به منظور شنیدن صداهای داخل خودرو کافی است با سیم کارت روی ردیاب خودرو تماس گرفته شود. این ردیاب‌ها معمولاً در برابر پاشش آب، گرد و غیره مقاوم هستند. توجه کنید که استراق سمع توسط ردیاب‌های شنود دار به صورت یک طرفه انجام می‌شود. قابلیت شنود در ردیاب شخصی متداول‌تر است.

کاربرد ردیاب‌های شنود دار خودرو

شاید این سوال برایتان پیش بیاید که ردیاب‌های شنود دار به چه دردی می‌خورند؟ برای پاسخ دادن به این سوال باید با کاربرد این ردیاب‌ها آشنا شوید. یکی از مهم‌ترین کاربردهای ردیاب‌های شنود دار برای شنیدن مکالمه بین سارقین است. با وجود این که ردیاب‌های معمولی موقعیت لحظه‌ای خودرو به سرقت رفته را نشان می‌دهند اما شنیدن مکالمه سارقین بسیار اهمیت دارد. این مکالمات به تعیین هویت سارقین در کوتاه‌ترین زمان ممکن کمک می‌کنند.

از دیگر کاربردهای مهم ردیاب‌های شنود دار می‌توان به جلوگیری از تصادفات جاده‌ای اشاره کرد. بسیاری از تصادفات جاده‌ای به دلیل خواب آلودگی راننده رخ می‌دهند. به کمک این ردیاب‌ها می‌توان صدای درون خودرو را شنید و وضعیت راننده را بررسی کرد. استفاده از این ردیاب‌ها به خصوص در خودروهای حامل سوخت یا کالاهای باارزش اهمیت دارد. به طور کلی، از ردیاب‌های شنود دار می‌توان در ردیابی خودروها و ردیاب موتورسیکلت استفاده کرد.

سخن پایانی

ردیاب‌های دیاگی از بهترین ردیاب‌های خودرو به شمار می‌روند. این ردیاب‌ها با بهره‌گیری از تکنولوژی‌های روز دنیا قابلیت نصب روی هر خودرویی را دارند. ابعاد کوچک، نصب آسان، امکانات متنوع، دقت بالا، قابلیت شنود و قیمت مناسب از مهم‌ترین ویژگی‌های ردیاب دیاگی به شمار می‌روند. این نوع ردیاب‌ها علاوه بر موقعیت یابی خودرو به عیب یابی آن نیز کمک می‌کنند. به همین دلیل، در خودروهای شخصی، اورژانس، پلیس و غیره به طور گسترده استفاده می‌شوند. آیا تاکنون تجربه استفاده از ردیاب‌های دیاگی در خودروی خود را داشته‌اید؟

الوردیاب

۱
۲
۳
۴
۵
میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۱ رای

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *