مقاله

موارد استفاده از ردیاب

موارد استفاده از ردیاب

به لطف دستگاه‌های ردیاب GPS، دیگر نیازی نیست افراد نگران گم شدن یا سرقت اشیاء قیمتی خود باشند. ماشین، پهباد، چمدان، حیوانات خانگی، تلفن همراه و بسیاری از موارد دیگر که حائز اهمیت هستند به راحتی و با کمک GPS ردیابی می‌شوند. وقتی GPSها برای اولین بار به دنیای فناوری معرفی شدند فقط روی ردیابی متمرکز بودند. اما با گذشت زمان، به تکامل رسیده و اکنون قابلیت‌های دیگری نیز در آن‌ها گنجانده شده است.

مزایای فناوری ردیاب‌ها بیشمار است. این ردیاب‌های کوچک مقیاس کاربردهای شگفت‌انگیزی را به عرضه می‌کنند. می‌توان یک دستگاه سفارشی متناسب با نیاز خاص تهیه کرد یا به سادگی از GPS داخلی تلفن همراه برای اهداف عمومی بهره برد. بهترین چیز این است که برای استفاده از GPS دیگر نیازی به سیگنال تلفن همراه نیست. در ادامه به برخی از مهم‌ترین موارد استفاده از ردیاب‌ها اشاره می‌شود.

یکی از اصلی‌ترین و متداول‌ترین موارد استفاده از ردیاب GPS ردیابی مکان جغرافیایی است. بسیاری از عاشقان ماجراجویی به دلیل مزایای فراوان GPS در مسیرهای ناشناخته پیش رو از ردیاب‌های مخصوص استفاده می‌کنند. حتی زمانی که افراد در سفری از هم جدا می‌افتند می‌توانند با استفاده از قابلیت مکان‌یابی GPS یکدیگر را پیدا کنند.

یافتن مسیرهای ناآشنا در سفر جاده‌ای و آشنایی با میانبرها و موانع مسیر به افراد کمک می‌کند تا سفر بی‌خطرتری را تجربه کنند و با امنیت بیشتری به مقصد برسند.

حتی می‌توان از فناوری GPS در پروژه‌های نقشه‌برداری نیز بهره برد. استفاده از دستگاه‌های ردیاب در نقشه‌برداری موجب صرفه‌جویی در هزینه و وقت شرکت‌های نقشه‌برداری خواهد شد. این روش بهترین راه برای بررسی موقعیت مکانی در کوتاه‌ترین زمان به شمار خواهد رفت. از این قابلیت جذاب می‌توان در نقشه‌برداری بزرگراه‌ها، خطوط برق، محصولات کشاورزی، انواع خاک، رودخانه‌ها و سایر موارد بهره برد. همچنین، می‌توان از سیستم ردیابی GPS در شناسایی مواد معدنی در لایه‌های مختلف زمین و استخراج مثمر ثمر از معادن استفاده کرد.

بیشتر بخوانید: همه چیز درباره ردیاب شارژی

از مزایای استفاده از دستگاه GPS و فناوری ردیابی سهولت دستگیری مجرمان است. صرفاً با یک دستگاه GPS کوچک که به وسیله نقلیه مظنون متصل می‌شود می‌توان آن‌ها را تا محل وقوع جرم تعقیب کرده و شواهد بسیاری را با کمترین زحمت جمع‌آوری کرد.

به علاوه فرماندهان عملیاتی می‌توانند با استفاده از ردیاب نیروهای ویژه خود را در عملیات‌های مخفی را تحت نظر گرفته و از امنیت آن‌ها اطمینان حاصل کنند و در صورت لزوم به موقع پشتیبانی لازم را به عمل آورند.

از طرفی، قیمت بسیاری از شاهکارهای هنری و آثار تاریخی به شدت بالاست و برای بسیاری از صاحبان گالری‌های هنری و مجموعه‌داران نوعی سرمایه‌گذاری محسوب می‌شود. جای تعجب نیست که بسیاری از موزه‌ها و گالری‌های آثار هنری و عتیقه‌جات ریزپردازنده‌هایی با قابلیت ردیابی بر روی این قطعات تاریخی و هنری نصب می‌کنند. به این ترتیب امنیت این آثار و ردیابی آن‌ها در صورت سرقت و گم شدن تضمین می‌شود.

امروزه، موارد استفاده از ردیاب بسیار زیاد شده است. از حفظ امنیت خودرو و موتورسیکلت گرفته تا کنترل و نظارت بر سالمندان، کودکان و حیوانات خانگی، مواردی هستند که وابستگی به این فناوری را بیش از گذشته پر رنگ کرده‌اند. در ادامه به بررسی این موارد پرداخته خواهد شد.

تصویر ردیاب خودرو

امنیت خودرو، از جمله موارد استفاده از ردیاب می‌باشد.

مهم‌ترین موارد استفاده از ردیاب، امنیت خودرو

یکی از کاربردهای GPS افزایش ایمنی خودرو است. خرید جی پی اس و نصب دستگاه ردیاب بر روی وسیله نقلیه این امکان را به مالک می‌دهد که در صورت سرقت خودرو بتوان به ردیابی و مکان‌یابی جغرافیایی آن پرداخت. مالک خودرو می‌تواند به‌راحتی با ردیابی سیگنال‌های ارسالی از خودرو به مکان دقیق آن پی ببرد. میزان دقت ردیابی دستگاه GPS از اهمیت بسزایی برخوردار است و در زمان خرید این سیستم باید میزان خطای ردیابی آن را بررسی کرد.

به علاوه بسیاری از سیستم‌های ردیاب امروزی امکان شنود مکالمات درون کابین خودرو را فراهم آورده‌اند. به این ترتیب می‌توان فایل صوتی این مکالمه‌ها را در اختیار پلیس قرار داده و به‌راحتی خودرو مسروقه رو کشف کرد. ارسال پیام اضطراری حین بروز حادثه مزیت دیگر سیستم ردیابی GPS است که امنیت مسافر و مالک خودرو را در بروز حوادث و سوانح ارتقا می‌دهد.

یکی از قابلیت‌های دستگاه‌های ردیاب خودرو امکان ارسال پیام اضطراری یا S.O.S و درخواست کمک فوری است. یکی از قابل‌توجه‌ترین کاربردهای GPS این است که حتی بدون ارائه جزییات مکان، پرسنل اورژانس و پلیس می‌توانند موقعیت فرد را ردیابی و شناسایی کنند. به علاوه، می‌توان به‌راحتی با یکی از شماره‌های از پیش تعیین شده گوشی هوشمند تماس گرفت.

از موارد دیگر در افزایش ایمنی خودرو می‌توان به امکان قفل و خاموش کردن خودرو از راه دور اشاره کرد. با استفاده از این قابلیت می‌توان خودرو را در نقطه‌ای متوقف کرده و سارقان را دستگیر کرد. به علاوه، نقشه‌خوانی کاربرد دیگر GPS است که علاوه بر سفرهای فردی در مسیریابی با خودرو نیز نقش مهمی ایفا می‌کند.

به علاوه، در مسیریابی هواپیماها و ناوگان زمینی حمل‌ونقل می‌توان از سیستم‌های ردیابی برای بررسی و تعقیب جابجایی و مسیریابی بهره برد. به علاوه این سیستم‌های ردیابی قادرند مصرف سوخت و هزینه عملیاتی را تقلیل دهند که به نوبه خود موجب افزایش بازدهی کلی برای شرکت‌های حمل‌ونقل خواهد بود. لذا جی پی اس خودرو در صنغت نبز کاربرد فراوانی دارد.

تصویر ردیاب سالمندان

ردیاب چگونه به سالمندان کمک می‌کند؟

از دیگر موارد استفاده از ردیاب مراقبت از سالمندان

سالمندان در برهه‌ای از زندگی، دچار فراموشی‌های موقتی یا دائمی خواهند شد. ممکن است از منزل خارج شده و مسیر بازگشت را به خاطر نیاورند. یکی از کاربردهای شناخته شده سیستم GPS کنترل و مراقبت از افراد سالمند است. دستگاه ردیاب برای سالمندانی که در یافتن مسیر بازگشت به خانه دچار مشکل می‌شوند یا به آلزایمر مبتلا هستند کمک شایان توجهی به شمار خواهد رفت. برخی از مراکز مراقبت از سالمندان این فناوری را به منظور نظارت بر افرادی که دچار زوال عقل شده‌اند مفید تشخیص داده‌اند.

در بسیاری از ردیاب سالمندان دکمه‌ای تعبیه شده است که با فشردن آن تماس‌های اضطراری برای دریافت کمک‌های فوری پزشکی برقرار می‌شود. مثلاً اگر سالمندی در جایی زمین بخورد و برای بلند شدن به کمک نیاز داشته باشد یا نتواند مقصد خود را پیدا کند، با فشردن دکمه کمک اضطراری درخواست یاری خواهد کرد.

دستگاه‌های زیادی برای چنین کاربردهایی به بازار عرضه شده‌اند. ابعاد بسیاری از آن‌ها کوچک بوده و می‌توان به‌راحتی در کفش یا لباس افراد سالمند جای داد. به علاوه ساعت پوشیدنی با قابلیت GPS نیز موجود است. به کمک سیستم ردیاب GPS دیگر نیازی به نگرانی در مورد سالمندان و محدود کردن آن‌ها به فضای کنترل شده نخواهد بود. می‌توان به‌راحتی مکان آن‌ها را شناسایی کرده و در کمترین زمان به آن‌ها دسترسی یافت.

تصویر ردیاب کودکان

استفاده از ردیاب کودکان، روشی مطمعن برای محافظت از آنها

مراقبت و نظارت بر کودکان

کودکان نیز مانند سالمندان نیازمند مراقبت و مدیریت هستند. به ویژه با تغییرات در زندگی اجتماعی و کاری والدین حضور مستمر آن‌ها در کنار کودک امکان‌پذیر نخواهد بود. سیستم ردیابی کودکان دستگاه‌های GPS را در برمی‌گیرد که وزن سبکی داشته و می‌توان در لباس، کیف یا کفش کودکان جاسازی کرد. این فناوری به والدین کمک می‌کند تا در صورت گم یا ربوده شدن و حتی سرگردانی فرزندشان، بلافاصله مکان آن‌ها را پیدا کنند.

ردیاب کودکان که از فناوری GPS بهره می‌برند، شبکه‌ای از ماهواره‌ها در فضا را برای تعیین دقیق مکان کودک بر روی زمین در اختیار دارند. ماهواره‌ها داده‌ها از طریق سیگنال ارسال می‌کنند و گیرنده GPS این داده‌ها را دریافت می‌کند. با استفاده از این داده‌ها مکان دقیق کودک مشخص می‌شود.

بسیاری از سیستم‌های ردیابی افراد، چه برای بزرگ‌سالان و سالمندان و چه برای کودکان و خردسالان مستلزم اشتراک در سایت‌های معتبر و پرداخت هزینه عضویت در قبال دریافت خدمات ردیابی است. برای استفاده از این خدمات نیاز است هزینه ماهیانه‌ای پرداخت شده و اشتراک شرکت‌های ردیابی خریداری شود. به این ترتیب با ورود به حساب کاربری می‌توان مکان فرد مورد نظر را شناسایی کرد.

تصویر موتورسیکلت و ردیاب

با استفاده از ردیاب موتورسیکلت، امنیت را به وسیله خود بازگردانید

امنیت موتورسیکلت

از آنجایی که موتورسیکلت‌ها نیز دارای سیستم برق هستند، تمامی مصارف و کاربردهای سیستم ردیاب خودرو برای موتورسیکلت‌ها نیز قابل تصور و اعمال است. این موارد استفاده شامل حفظ ایمنی موتورسیکلت، ممانعت از سرقت یا ردیابی آن بعد از سرقت، خاموش کردن سیستم موتور، مسیریابی بهتر در جاده‌های ناآشنا و مکان‌یابی جغرافیایی موتورسیکلت خواهند بود. این قابلیت به ویژه برای موتور سوارانی که از این وسیله نقلیه برای سفرهای ماجراجویانه و هیجان‌انگیز و در مسیرهای ناشناخته و صعب و العبور استفاده می‌کنند حائز اهمیت است.

از آنجایی که موتورسیکلت وسیله‌ای به نسبت سبک بوده و دزدیدن آن آسان‌تر است، مالکین باید بیشتر به امنیت آن توجه نموده و تمامی موارد را رعایت کنند. سیستم‌های ردیاب موتورسیکلت یکی از بهترین آیتم‌ها برای حفظ ایمنی و نگهداری از موتورسیکلت به شمار می‌روند. به کمک این سیستم از مکان دقیق موتور مطلع شده و به‌راحتی قابل‌ردیابی خواهد بود. از بیشترین موارد استفاده از ردیاب، ردیاب موتورسیکلت می‌باشد.

تصویر پربه به همراه ردیاب

سریع‌ترین راه برای پیدا کردن حیوان خانگی، استفاده از ردیاب حیوانات می‌باشد

مراقبت و یافتن حیوانات

حیوانات خانگی به دلایل بسیاری از خانه فرار کرده و سرگردان شده و صاحبان به آن‌ها دسترسی نخواهد داشت. حیواناتی مانند سگ‌ها و گربه‌ها به‌راحتی تحت تأثیر صداهایی مانند رعد و برق و آتش‌بازی قرار خواهند گرفت، وحشت کرده و پا به فرار خواهند گذاشت. به علاوه، ممکن است به خاطر غذا یا هر عامل دیگری حواسشان پرت شده و از خانه دور شوند یا حتی به سرقت بروند. با استفاده از ردیاب حیوانات و جایگزاری یا قلاده‌شان به سیستم ردیابی مجهز می‌شوند و می‌توان به‌راحتی آن‌ها را ردیابی کرده و موقعیت مکانی آن‌ها را تشخیص داد.

در مجموع، بهره‌برداری و استفاده از ردیاب‌ها زندگی امروزی را تسهیل کرده و امنیت بالایی برای وسایل نقلیه، افراد کم توان، سالمندان، کودکان و صاحبان حیوانات خانگی به همراه داشته است. با توجه به موارد استفاده از ردیاب، به شما توصیه می‌کنیم حتما این وسیله ارزشمند را تهیه کنید.

الوردیاب

۱
۲
۳
۴
۵
میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۱ رای

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *