دسته‌بندی نشده, مقاله

میزان دقت جی پی اس خودرو به چه عواملی بستگی دارد؟

دقت جی پی اس خودرو

افزایش سرعت اتومبیل ها باعث شده است تا صاحبان خودرو برای بالا بردن امنیت ماشینشان از ابزار های مختلف استفاده کنند. جی پی اس خودرو یا ردیاب یکی از مطمئن ترین و پر مصرف ترین سیستم امنیتی خودرو در دنیا محسوب می شود. استفاد از این خودرو مزایای زیادی به همراه دارد که یکی از آن ها افزایش امنیت خوردو است. به علاوه این دستگاه برای دارندگان اتومبیل در مکان ها و زمان های مختلف بسیار کاربردی است.دقت جی پی اس خودرو یکی از مهم ترین ویژگی ها در هنگام انتخاب این نوع از دستگاه ها است که این دقت به عوامل مختلفی بستگی دارد.

اپلیکیشن تلفن همراه برای ردیاب خودرو

جی پی اس مناسب خودرو چه ویژگی هایی دارد؟

جی پی اس مناسب

جی پی اس هایی که مبتنی بر سیستم موقعیت یابی جهانی هستند، دستگاه های ردیابی نام دارند که به افراد به خصوص صاحبان خودرو این امکان را می دهند تا وسیله نقلیه خود را از راه دور ردیابی کنند. با کمک دقت جی پی اس خودرو این ردیاب ها قادر هستند تا بدون معطلی اطلاعات ماشین اعم از سرعت و مکان را به صاحب آن ارائه دهند. اما بعضی از مدل های ارزان قیمت این اطلاعات را فقط ذخیره می کنند تا کاربر در زمان لازم به آن دسترسی داشته باشد.در خرید جی پی اس می توانید به این عوامل توجه کنید.

همچنین برخی از این ردیاب ها که دقت جی پی اس خودرو بالاتری دارند می توانند به طور آنلاین در مورد سرعت بیش از حد مجاز راننده یا عبور از محدوده تعیین شده به کاربر هشدار دهد. این دستگاه ها از شبکه های ماهواره ای برای مشخص کردن موقعیت گیرنده استفاده می کنند. این سیستم برای تعیین دقیق مکان فیزیکی ردیاب از محاسبات سه گوشه ای یا فرایند  TRILATERATION استفاده می کند. این فرایند بر اساس فاصله دستگاه از سه ماهواره جی پی اس در مدار زمین تعیین می گردد. تفاوت بین سیستم های جی پی اس با سیستم ناوبری خودرو در این است که یک سیستم ناوبری محل و راه های جاده ای را به شما ارائه می دهد. اما جی پی اس،  مکان هایی را که شما رانندگی کرده اید ذخیره می کند، همچنین می تواند مکان فعلی شما را به طور آنلاین نشان دهد.

موقعیت خودرو در نقشه ردیاب

جی پی اس خودرو چه انواعی دارد؟

مدل های مختلف جی پی اس برای خودرو

جی پی اس خودرو در انواع مختلف و با دقت جی پی اس خودرو متفاوتی ارائه شده است که هر یک از آن ها دارای ویژگی های منحصر به فردی می باشند.

دستگاه ردیاب با قابلیت نمایش آنلاین

در این مدل از جی پی اس ها شما می توانید با استفاده از اپلیکیشن های موبایلی که قابل نصب بر روی سیستم عامل های اندروید و  IOS هستند به اینترنت متصل شوید و از موقعیت دقیق ردیاب خود با خبر شوید.

دستگاه ردیاب با امکان مدیریت تخلف خودرو

این مدل از ردیاب ها با دقت جی پی اس خودرو بالا هستند و دارای قابلیت اندازه گیری دقیق سرعت خودرو و هشدار آن به راننده یا پلیس است. البته این مدل دستگاه در خودرو های نسل جدید و در کارخانه بر روی خودرو ها نصب می گردند.

نصب جی پی اس خودرو

دقت جی پی اس خودرو چیست؟

دقت جی پی اس خودرو یکی از مهم ترین ویژگی های ردیاب ها

یکی از مهم ترین ویژگی یک ردیاب خوب، دقت بالای آن است. برای آن که بدانیم اطلاعات دریافت شده از سمت جی پی اس چقدر دقیق است باید به دو فاکتور توجه داشته باشیم.

  • ردیابی را برای خودروی خود انتخاب کنیم که دارای سخت افزار و گیرنده ای با کیفیت باشد.
  • بهتر است این نوع ردیاب ها را در مکانی قرار دهیم که مانعی برای فرستادن سیگنال های آن وجود نداشته باشد.

معمولا دقت جی پی اس خودرو کمتر از ده متر است. البته هر چقدر دستگاه پیشرفته تر و قدرتمند تر باشد، دقت این خطا به صفر نزدیک می شود.

عوامل موثر بر دقت جی پی اس

برای بالا بردن دقت جی پی اس خودرو می توانید چند کار را انجام دهید که عبارتند از:

موقعیت ماهواره

ماهواره ها یکی از مهم ترین اجزا برای موقعیت یابی در جی پی اس ها هستند. معمولا جی پی اس برای پیدا کردن موقعیت مکانی خود حداقل از سه ماهواره کمک می گیرد. اگر تعداد این ماهواره ها در زمان ارسال و دریافت سیگنال بیشتر باشد، اطلاعات موقعیتی نیز دقیق تر خواهد بود. به علاوه میزان توضیع ماهواره ها نیز مهم است. بنابراین اگر سیگنال ها از ماهواره هایی با توزیع مساوی ارسال و دریافت شوند، دقت جی پی اس خودرو نیز بالاتر خواهد بود.

ردیابی خودرو با جی پی اس

گیرنده جی پی اس و تاثیر آن بر دقت این ردیاب ها

ویژگی های گیرنده های جی پی اس

ویژگی موقعیت یابی گیرنده جی پی اس یکی از فاکتور های مهم در تعیین دقت جی پی اس است. تعداد سیستم های GNSS و باند های فرکانسی یک گیرنده جی پی اس می تواند به طور مستقیم بر راندمان این ردیاب ها اثر گذار باشند. به بیان ساده تر می توان گفت که هرچقدر یک ردیاب جی پی اس قابلیت پشتیبانی از سیستم های  GNSS و باند های فرکانسی بیشتری را داشته باشد، می تواند عملکرد بهتری را ارائه دهد.

علاو ه بر این، الگوریتم موقعیت تعداد کانال های ردیابی ماهواره و عملکرد آنتن نیز از عوامل تاثیر گذار هستند. به علاوه یک آنتن خوب می تواند حساسیت بالایی داشته باشد. یعنی یک آنتن خوب قادر است سیگنال ها را تا DBM 160  دریافت کند.

اثر سیگنال از محیط اطراف

همان طور که می دانید، سیگنال های ماهواره ها تا رسیدن به گیرنده های جی پی اس باید مسافت طولانی را طی کنند، به همین دلیل محیط انتشار سیگنال در قدرت و دقت جی پی اس خودرو و  درست بودن موقعیت یابی تاثیر می گذارد. یونوسفر و تروپوسفر، سبب مسدود شدن سیگنال و انعکاس عناصر دیگر می شوند و در نتیجه این عناصر باعث بروز خطا هستند. یونوسفر، مابین ترموسفر و اگزوسفر قرار دارد و باعث کاهش سرعت سیگنال می شود. تروپوسفر، که پایین ترین لایه جو زمین است، باعث انعکاس رادیویی می گردد.

همچنین بر روی زمین ساختمان های بلند، درختان، دیوار ها و بزرگراه ها و سایر موانع دیگر نیز می توانند سبب انسداد سیگنال های جی پی اس شوند و آن را معکوس کنند، که همین امر باعث به وجود آمدن خطا یا تاخیر در موقعیت یابی خواهد شد. بنابراین محیط های اطراف نیز می توانند دقت جی پی اس را در بخش های مختلف کاهش دهند.

پیدا کردن خودرو با جی پی اس

دقت جی پی اس

دقت جی پی اس خودرو به چه عواملی بستگی دارد؟

عوامل متفاوتی بر دقت جی پی اس خودرو تاثیر می گذارد که در اینجا به آن ها توجه خواهیم کرد.

  • آنتن جی پی اس

یکی از مهم ترین فاکتور های کلیدی و مهم در نمایش موقعیت مکانی جی پی اس آن است که در برد این ردیاب ها توسط سازنده های آن قرار داده می شود. باید بدانید که کیفیت آنتن و دقت جی پی اس خودرو ارتباط مستقیمی با به روز شدن موقعیت خودرو شما در نقشه دارد. اگر آنتن جی پی اس مورد استفاده شما مناسب نباشد، خطای ردیاب بین 1تا 5 متر است و ممکن است حتی تا 50 متر نیز برسد.

  • آنتن GMS در ردیاب خودرو

یکی دیگر از عوامل موثر در بالا رفتن دقت جی پی اس خودرو آنتن  GSM در برد داخلی آن است. اگر آنتن  GSM  نامناسبی در برد این ردیاب ها استفاده شود، باعث می شود تا آنتن جی پی اس ردیاب مدام خاموش شود و موقعیت شما در نقشه به طور مکرر در حالت توقف نشان داده  شود و ردیاب را دچار سردرگمی کند.

  • محل نصب ردیاب خودرو

جالب است بدانید که محل نصب جی پی اس می تواند در میزان دقت جی پی اس خودرو شما تاثیر گذار باشد نصب غیر اصولی و همچنین قرار ندادن جی پی اس در محلی مناسب، باعث آن می شود که گیرنده نتواند به درستی با ماهواره ارتباط برقرار کند. عدم ارتباط درست با ماهواره ها سبب تاخیر در نمایش موقعیت جی پی اس در حالت آنلاین و بروز خطا در نمایش موقعیت نقطه ای جی پی اس در نقشه خواهد شد.

نصب جی پی اس خودرو

تاثیر مکان نصب جی پی اس بر دقت جی پی اس خودرو

  • نوع نصب جی پی اس

یکی از فاکتور های تاثیر گذار در عدم نمایش موقعیت مکانی ردیاب و بروز خطا نصب نادرست ردیاب است. اگر تکنسین ردیاب خودرو نتواند به درستی سیم کشی جی پی اس را انجام دهد یا در صورت ضعیف بودن برق کشی آن و عدم اتصال صحیح سیم با استفاده از نوار چسب، سبب ایجاد اختلال در گیرنده و دقت جی پی اس خودرو شما خواهد شد.

  • سیم کارت داخل ردیاب

یکی از عوامل مهم که ممکن است از طرف فروشنده یا مصرف کننده نادیده گرفته شود، سیم کارت داخل ردیاب و انتخاب یک اپراتور مناسب است. معمولا برای انتخاب یک سیم کارت مناسب برای داخل جی پی اس ، سیم کارت های همراه اول گزینه مناسبی هستند. البته ممکن است در بعضی از نقاط سایر اپراتور ها مانند ایرانسل  انتخاب مناسب تری برای جی پی اس شما باشد. بنابراین باید دقت کنید که در محل زندگی شما خدمات کدام اپراتور بهتر است.

به علاوه یکی از موارد مهم در بالا رفتن دقت جی پی اس خودرو و نمایش موقعیت آنلاین خودروی شما، داشتن شارژ سیم کارت و اینترنت است. در صورتی که سیم کارت مورد استفاده در ردیاب فاقد اینترنت و شارژ باشد، جی پی اس به درستی کار نمی کند. به علاوه  نمی تواند اطلاعات صحیح را به سرور ها ارسال کند. چرا که این اطلاعات توسط سیم کارت داخل ردیاب صورت می پذیرد. برای بهبود عملکرد ردیاب خودرو، حتما باید سیم کارت آن دارای شارژ و بسته اینترنتی باشد.

یکی از عواملی که ممکن است در روند جی پی اس مشکل ایجاد کند، زمانی است که خودرو شما از محدوده تحت پوشش اپراتور سیم کارتتان خارج شود. در این مواقع رد یاب به علت عدم دسترسی به سیم کارت دیگر قادر نیست اطلاعات را ارسال کند و موقعیت مکانی را نمایش دهد. شما فقط می توانید آخرین نقطه ای که جی پی اس به سرور سیگنال ارسال کرده است را در نقشه ملاحظه کنید.

  • شرایط آب و هوایی

یکی از مواردی که باعث ایجاد اختلال در روند موقعیت یابی ردیاب می شود، شرایط بد آب و هوایی است. همان طور که قبلا اشاره کردیم، موقعیت یابی جی پی اس ها با استفاده از ارسال سیگنال های ماهواره ای ممکن است. بنابراین شرایط جوی و اتمسفری بد می تواند باعث بروز خطا در روند ارسال سیگنال ها شود. از جمله این عوامل می تواند به طوفان، باران و رعد و برق اشاره کرد.

  • قرار گرفتن خودرو در پارکینگ

زمانی که خودروی شما در پارکینگ سقف دار قرار بگیرد باعث ایجاد خطا در دقت جی پی اس خودرو شما می گردد. در این حالت جی پی اس شما غیر فعال می شود و نمی تواند با ماهواره ها ارتباط برقرار کند. در این زمان ردیاب شروع به جستجو موقعیت جدید می کند که همین امر سبب ایجاد خطا و جا به جایی نقطه مکانی جی پی اس در نقشه خواهد شد.

برای دریافت مشاوره رایگان با ما تماس بگیرید

جمع بندی دقت جی پی اس خودرو

جی پی اس، یکی از بهترین راه ها برای تامین امنیت اتومبیل و آرامش خاطر بخشیدن به صاحبان خودرو است. این ردیاب ها با نماش لحظه ای موقعیت مکانی خودرو بر روی نقشه می تواند اطلاعات مفیدی را در اختیار رانندگان قرار دهند. اما این اطلاعات زمانی کاربردی هستند که با در صد کم و دقت بالا ارائه شوند. در واقع اگر دقت جی پی اس خودرو بالا نباشد و ردیاب نتواند با دقت بالا این اطلاعات را ارسال کند، عملا کاربردی ندارد. بنابراین قبل از خرید جی پی اس برای خودروتان از میزان دقت آن اطمینان حاصل کنید.شما می توانید جی پی اس های باکیفیت و دقیق را از سایت الو ردیاب تهیه نماید.

منبع:seeworldgps

الوردیاب

سوالات متداول

دقت جی پی اس خودرو به چه عواملی بستگی دارد؟

دقت جی پی اس خودرو به عواملی مثل قرار گرفتن خودرو در پارکینگ، موقعیت آب و هوایی، نوع نصب جی پی اس و … بستگی دارد. برای اطلاع از قیمت جی پی اس خودرو به الو ردیاب مراجعه نمایید.

چه عواملی در سطح زمین بر سیگنال های محیطی اثر می گذارند؟

بر روی زمین ساختمان های بلند، درختان، دیوار ها و بزرگراه ها و سایر موانع دیگر نیز می توانند سبب انسداد سیگنال های جی پی اس شوند و آن را معکوس کنند، که همین امر باعث به وجود آمدن خطا یا تاخیر در موقعیت یابی خواهد شد. بنابراین محیط های اطراف نیز می توانند دقت جی پی اس خودرو را در بخش های مختلف کاهش دهند.

۱
۲
۳
۴
۵
میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۲ رای

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *