دسته‌بندی نشده

ضرورت استفاده از ردیاب کوهنوردی

ردیاب کوهنوردی

همه ما می دانیم که سیستم ردیاب کاربرد های بسیار زیادی در زمینه های مختلف دارد و از آن در موقعیت های بی شماری مثل استفاده از جی پی اس خودرو، استفاده از ردیاب حیوانات و دیگر موارد کاربرد دارد. ردیاب کوهنوردی نیز یکی دیگر از اجزای سیستم ردیاب است. شکل بیشتر کوه ها شبیه به یکدیگر است و اگر افراد مسیر زیادی را میان آن ها طی کرده باشند پیدا کردن راه مشکل خواهد بود.

افرادی نیز هستند که به صورت گروهی به کوه سفر می کنند و بار ها جا ماندن یکی از افراد گروه را توسط رسانه ها و اخبار شنیده ایم. زمانی که فرد جا مانده از گروه تجهیزات کافی را نداشته باشد پیدا کردن بقیه افراد گروه بسیار مشکل می شود، شاید با خود فکر کنید که گروه شما حرفه ای عمل می کند و نیازی به ردیاب نیست. اما نمی توان فقط به حرفه ای بودن گروه تکیه کرد و باید هر یک از اعضای گروه، ردیاب یا جی پی اس را همراه خود داشته باشند تا در صورت گم شدن و یا جا ماندن بتواند به راحتی و بدون مشکل به بقیه افراد گروه ملحق شود.

یک ردیاب بر روی زمین پر از برگ پاییزی

هر آنچه درباره ردیاب کوهنوردی باید بدانیم

 

ردیاب کوهنوردی چیست؟

ردیاب کوهنوردی یک وسیله بسیار کوچک با وزن کم است که به راحتی قابل حمل است و هیچگونه مشکلی برای کوهنوردان به وجود نمی آورد. با کمک این ردیاب می توان موقعیت های مختلف را شناسایی کرد، علاوه بر این ها بسیاری از صدا ها و فرکانس ها توسط ماهواره های جی پی اس قابل شناسایی هستند. توصیه می شود بدون جی پی اس به کوه نروید. زیرا هر چقدر هم که حرفه ای و کار بلد باشید باز هم ممکن است مسیر را گم کنید. چرا که شکل بسیاری از کوه ها شبیه به یکدیگر است و نمی توان به راحتی مسیر اصلی را تشخیص داد.

ردیاب های آویزان شده به کوله کوهنوردی

ردیاب کوهنوردی چه مزایایی دارد؟

مزایای ردیاب کوهنوردی

شاید افراد زیادی هستند که در رفتن به کوه بسیار حرفه ای هستند، اما با ردیاب های کوهنوردی بهتر می توانند به سفر خود ادامه دهند و خیلی راحت با وجود ردیاب ها می توان فهمید کوتاه ترین یا خطرناک ترین مسیر کوه کدام است. علاوه بر این ها در صورت گم شدن، کوهنوردان خیلی سریع می توانند مسیر اصلی را پیدا کنند، همچنین با وجود ردیاب، ایمنی بالاتر می رود و افراد با خطرات کمتری مواجه می شوند.

اندازه ردیاب کوچک است و آنقدر سنگین نیست که کوهنوردان از بردن آن با خود سر باز زنند. با اینکه در گذشته کمتر از ردیاب برای رفتن به کوه استفاده می شد، اما امروزه تقریبا تمامی افرادی که به کوه می روند، آن را با خود حمل می کنند و جزء ابزار های اصلی و اولیه کوهنوردان محسوب می شود.

از مزایای دیگر ردیاب کوهنوردی می توان به مقاوم بودن آن اشاره کرد. کوهنوردان باید از میان سنگ ها و صخره های زیادی عبور کنند و این کار سبب می شود تا بسیاری از وسایل آن ها دچار آسیب شود، اما ردیاب بسیار مقاوم است و در صورتی که در معرض آسیب قرار گیرد ضربه چندانی به آن وارد نخواهد شد. همانطور که می دانید در برخی از مسیر های کوه ممکن است برف و باران زیادی باشد. به همین دلیل ممکن است برخی از ابزارها و وسایل افراد خیس شوند. زمانی که ردیاب خیس شود باید بدانید که جای هیچگونه نگرانی نیست. چرا که کاملا ضد آب تولید می شود و مقاومت بالایی در برابر شرایط محیطی خیلی سخت دارد. قدرت آنتن دهی ردیاب ها نیز بالا است و زمانی که افراد از گروه خیلی دور شوند هم می تواند آن ها را توسط ردیاب یا جی پی اس پیدا کند.

یک چی پی اس روی میز در طبیعت

gps مناسب کوهنوردی

کدام GPS برای کوهنوردی مناسب است؟

با پیشرفت کوهنوردی و صنایع مختلف ردیاب های کوهنوردی نیز تولید شده و امروزه انواع مختلفی از آن ها وجود دارد. ردیاب های زیادی هستند که برای کوهنوردی مناسب هستند، اما باز هم انتخاب ردیاب مناسب برای برخی از افراد دشوار است. ردیاب هایی که برای کوهنوردی تولید می شوند در قالب جی پی اس های دستی، هوشمند و ساعتی هستند که هر یک از آن ها بسته به مارک، مدل، قیمت، اندازه و… با یکدیگر متفاوت می باشند. اما بهتر است برای اینکه یک ردیاب کوهنوردی مناسب تهیه کنید به عوامل زیر توجه کنید:

  • ضد آب بودن
  • کیفیت بالا
  • قدرت آنتن دهی مناسب
  • ابعاد کوچک
  • وزن کم

بهتر است کوهنوردان ردیاب های شنود دار را تهیه کنند. در برخی مواقع ممکن است افراد در شرایط سخت و بحرانی نیازمند ارتباط با فردی که در یک نقطه امن وجود دارد باشند. زمانی که فرد در این شرایط باشد، نمی تواند با فرستادن موقعیت جغرافیایی افراد را از خطری که او را تهدید می کند مطلع سازد. بنابراین در این شرایط وجود ردیاب شنود دار ضروری است و افراد می توانند صدا ها را از طریق آن بشنوند و به فردی که در منطقه امن قرار دارد کمک می کند تا خود را به کوهنورد برساند و در شرایط سخت او را نجات می دهد.

دو فرد با یک چی پی اس در طبیعت

استفاده از جی پی اس برای سفر و کوهنوردی

نکاتی که قبل از شروع سفر باید بدانیم

قبل از آنکه تصمیم به کوهنوردی بگیرید لازم است تا نکات مهم رفتن به کوه را بدانید، رفتن به کوه یکی از سفر های سخت است و به هیچ عنوان نباید آن را دست کم گرفت. شاید شما نیز در پایان هفته قصد سفر با دوستان، خانواده، همکاران و… را دارید در این صورت لازم است تا نکات مهمی را بدانید و سفر لذت بخشی را برای خود رقم زنید.

یکی از نکات مهم این است که سفر به کوه چندان کار آسانی نیست و درست است که مانند یک ورزش است، اما نیاز به ایمنی دارد و قبل از هر چیز افراد باید آموزش های لازم برای رفتن به کوه را بدانند و نقشه ها و مهارت های لازم را به طور کامل یاد بگیرند. لازم است بدانید برای رفتن به کوه از هر نوع کفشی نمی توان استفاده کرد و باید کفش مخصوص کوهنوردی را تهیه کنید، علاوه بر این ها تغذیه و غذای مناسب را نیز فراموش نکنید.

لازم است تا قبل از رفتن به کوه وضعیت هوا را چک کرده تا از شرایط محیطی سخت مطلع شوید. آشنایی با مقصد کوه بسیار مهم است و افراد می توانند راحت تر به سفر خود ادامه دهند. از جمله نکات مهم که قبل از سفر باید به فکر تهیه آن باشید ردیاب کوهنوردی است. با تهیه ردیاب دیگر هیچ نگرانی بابت مسیر یا جا ماندن از گروه ندارید و با خیال راحت می توانید به سفر کوه خود ادامه دهید.

ردیاب مناسب کوهنوردی آویزان شده به کوله پشتی

کاربرد ردیاب کوهنوردی

مهم ترین کاربرد ردیاب کوهنوردی چیست؟

مهم ترین کاربردی که یک ردیاب کوهنوردی دارد اگاهی از موقعیت است. شناسایی موقعیت های جغرافیایی کمک بسیار زیادی به کوهنوردان خواهد کرد تا در مسیر درست و کم خطر حرکت کنند و با موانع و خطرات کمتری مواجه شوند. امروزه همراه داشتن یک ردیاب در کوهنوردی بسیار مهم است و سلامتی تمامی کوهنوردان را تضمین می کند. همانطور که گفته شد اصلی ترین وظیفه این ردیاب ها موقعیت یابی است و در این میان پای ماهواره های جی پی اس نیز به میان خواهد آمد.

 فرکانس های ماهواره ای که توسط این دستگاه دریافت می شوند موقعیت های جغرافیایی را به طور کامل با جزئیات به کوهنوردان نشان می دهند و امکان گم شدن آن ها در دل کوه را به حداقل می رسانند. مسیر کوه بسیار ناامن و پر از پستی و بلندی است و امکان مسیر بی خطر و صاف وجود ندارد. در چنین شرایط های سختی ردیاب به راحتی به شما کمک خواهد کرد و صدای تان را به گوش اطرافیان خواهد رساند.

فردی به همراه ردیاب کوهنوردی در کوه

صرورت استفاده از ردیاب کوهنوردی

آیا تمام کوهنوردان به ردیاب کوهنوردی نیاز دارند؟

تمامی کوهنوردان به ردیاب کوهنوردی نیاز دارند. همه ما می دانیم که کوهنوردی چقدر لذت بخش است، اما گم شدن و باز ماندن از گروه می تواند تمام لذت کوهنوردی را از بین ببرد. مهم نیست چقدر در این زمینه حرفه ای یا تازه کار باشید، مسیر کوه ها تنگ و چهره آن ها نیز متغیر است و ممکن است افراد را دچار سردرگمی نمایند. حتی احتمال گم شدن کوهنوردان حرفه ای نیز بسیار زیاد است.

شاید بسیاری از کوهنوردان که حرفه ای هستند پس از گم شدن بتواند مسیر را از طریق رود ها و چشمه ها پیدا کنند. اما اینکار هم خطرناک است و ممکن است از مسیر اصلی خارج شوند و در نتیجه در دل کوه گم شوند. اگر کوه پیمایی کوتاه باشد شاید بتوان به راحتی به مسیر اصلی برگشت، اما اگر طولانی باشد احتمال خطر گم شدن بسیار زیاد است. پس وجود یک ردیاب کوهنوردی برای تمامی کوهنوردان لازم است.از آنجایی که این ردیاب ها انواع مختلفی دارند و اندازه آن ها نیز متفاوت است به راحتی قابل حمل هستند و هیچگونه وزن اضافی ندارند، بنابراین کوهنوردان با خیال راحت می توانند آن را خریداری کنند.

[elementor-template id=”1000004732″]

نتیجه گیری

همانطور که در ابتدای مقاله ذکر شد سفر به کوه بدون ردیاب کوهنوردی بسیار سخت و دشوار است و اگر افراد مسیر اصلی کوه را گم کنند بدون ردیاب دیگر نمی توانند به مسیر اصلی بازگردند و ممکن است به مکان های خطرناک تری بروند.

 با تهیه یکی از انواع جی پی اس ها به راحتی می توان موقعیت های جغرافیایی را پیدا کرد و به این شکل سفر خود را به لذت بخش ترین سفر تبدیل کنید. الو ردیاب بزرگترین تولید کننده انواع ردیاب است که یکی از این ردیاب ها برای سفر به کوه تولید می شود و کاربرد بسیاری دارد، شما کوهنوردان عزیز می توانید ردیاب کوهنوردی خود را از الو ردیاب تهیه کنید.

منبع: verywellfit

الوردیاب

سوالات متداول

ردیاب کوهنوردی چه مشخصاتی باید داشته باشد؟

در هنگام خرید ردیاب کوهنوردی به عواملی مثل ضد آب بودن، کیفیت بالا، قدرت آنتن دهی مناسب، ابعاد کوچک و وزن کم ردیاب توجه کنید.

مزایای ردیاب کوهنوردی چیست؟

از مزایای این ردیاب ها می توان به این مورد اشاره کرد که استفاده از آن ها می تواند ایمنی فرد را بالا ببرد و در صورت گم کردن مسیر و یا بروز حادثه سریع تر نجات پیدا کند همچنین اندازه این ردیاب ها مانند جی پی اس خودرو بسیار کوچک است و مقاومت بالایی نسبت به رطوبت، ضربه و فشار دارد.

۱
۲
۳
۴
۵
میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۱ رای

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *