دسته‌بندی نشده

معرفی و کاربرد ردیاب خودرو

الوردیاب

امروزه با آمار بالای سرقت خودرو تقریباً تمامی افرادی که ماشین یکی از دارایی‌هایشان محسوب می‌شود به دنبال خرید ردیاب و دزدگیر برای آن هستند. آن‌ها با این کار به دنبال امنیت بیشتر و جلوگیری از خطرات احتمالی خواهند بود.

ردیاب وسیله‌ای الکتریکی بوده که موقعیت مکانی دقیق وسیله‌ای که روی آن نصب است را گزارش می‌دهد. البته کاربرد ردیاب خودرو تنها در این موقعیت‌یابی خلاصه نمی‌شود. ردیاب‌ها از کاربرد و کارایی فراوانی برخوردار هستند.

 البته خودرو یکی از وسایلی است که به دلیل ارزشمند بودن برای انسان مجهز به ردیاب خواهد شد. ردیاب را می‌توان به همراه افراد سالمند و کودکانی که قوه تشخیص نداشته و نمی‌توانند از خود دفاع کنند نیز قرار داد. برای حفاظت و نگه‌داری از وسایلی مانند گاوصندوق، جعبه جواهرات و جعبه‌ابزار نیز می‌توان از ردیاب بهره‌مند شد.

کاربرد ردیاب خودرو را می‌توان در شرکت‌های حمل‌ونقل نیز مشاهده کرد. مدیران این شرکت‌ها برای مراقبت و اطلاع  از موقعیت وسایل نقلیهِ سنگین و رانندگان، بار و کالای مورد حمل، مقدار سوخت، توقف و مسیر طی شده از ردیاب خودرو استفاده می‌کنند. نیروهای امنیتی نیز ممکن است برای تعقیب و شنود مجرمان از ردیاب با قابلیت شنود استفاده نمایند.بنابراین باکمی کنکاش در این مسائل می‌توان از کاربرد ردیاب خودرو بیشتر مطلع شد.

ردیاب خودرو چیست؟

یک وسیله بسیار کاربردی که برای ردیابی مدل‌های مختلف خودرو طراحی و ساخت شده است. ردیاب خودرو باهدف حفظ امنیت خودرو در بازار عرضه می‌شود. درصورتی‌که این وسیله به سیستم موقعیت‌یابی جهانی یا همان GPS متصل باشد، موقعیت مکانی لحظه‌ای خودرو به نرم‌افزاری که روی گوشی تلفن همراه یا رایانه نصب‌شده گزارش داده می‌شد.

حال باید ببینیم سیستم GPS چیست؟ یک سیستم ناوبری مبتنی بر ماهواره است که داده‌های مکان و زمان را در هر شرایط آب و هوایی با استفاده از چهار یا چند ماهواره باهدف شناسایی موقعیت گیرنده GPS در هر خط دید قابل‌دسترس در سراسر جهان ارائه می‌کند. در تعریف ساده‌تری از جی پی اس خودرو باید بیان داشت که سیستم ردیابی خودرو سیستمی است که به کمک ماهواره‌های جهانی، از طریق رایانه آنلاین، تلفن هوشمند، تبلت و غیره به‌صورت شبانه‌روزی امکان ردیابی دارد. دستگاه‌های ردیابی خودرو امکان ردیابی لحظه‌ای و تاریخی سرعت خودرو، مسیرهایی که پیموده‌اند، نقاط توقف، زمان‌های ایست را روی نقشه‌ها فراهم می‌کنند و به‌صورت یک گزارش بی‌نقص ارائه می‌کند.

تصویر ردیاب خودرو به همراه تلفن هوشمند

بررسی کاربرد ردیاب خودرو

کاربرد ردیاب خودرو

دستگاه‌های ردیاب خودرو با استفاده از GPS، GSM/GPRS، نقشه‌های دیجیتال و نرم‌افزارهای ویژه کار می‌کنند. دستگاه‌های داده تلفن همراه نصب‌شده بر روی وسایل نقلیه، دو قطعه اطلاعاتی را که از ماهواره‌ها دریافت می‌کنند به شکل کاملاً واقعی و لحظه‌ای به انتقال داده‌ها می‌پردازند. از طریق شبکه‌های ماهواره‌ای GSM/GPRS اطلاعات دریافتی جمع‌آوری‌ شده را در یک بانک اطلاعاتی روی سرورها ثبت می‌کند. کاربرد ردیاب خودرو بر اساس کارایی و تنوع نوع ردیاب‌ها متفاوت است. مهم‌ترین کاربرد ردیاب خودرو عبارت است از:

 • قابلیت مشاهده مسیر طی شده
 • اطلاعات دقیق
 • خاموش کردن خودرو از راه دور
 • مکان‌های توقف خودرو
 • موقعیت مکانی دقیق
 • اطلاع‌رسانی در حالت آنلاین و آفلاین
 • تماس دوطرفه
 • شنود و ضبط صداها
 • بالا بردن امنیت

مزایا استفاده از ردیاب خودرو

با پیشرفت صنعت خودرو و بالا رفتن قیمت خودروهای داخلی و خارجی همه افراد بلافاصله بعد از خرید خودرو به دنبال راهی برای امنیتت بیشتر هستند. از طرفی طبق آمار به‌دست‌ آمده از کارشناسان قضایی سالانه حدود دو میلیون سرقت انواع اتومبیل‌ها اتفاق می‌افتد.

اساسی‌ترین کاربرد ردیاب خودرو یافتن موقعیت مکانی دقیق آن است. علاوه بر آن استفاده از انواع ردیاب‌های خودرو موجب خواهد سد تا صاحب خودرو از مزایای دیگران نیز بهره‌مند گردد. برخی از مزایا و ویژگی‌های مثبت ردیاب خودرو را در این قسمت بیان خواهیم نمود.

 • ابعاد کوچک و سبک
 • حفظ امنیت خودرو
 • نصب آسان
 • کارایی راحت
 • کنترل از راه دور
 • قابلیت شنود و ضبط صدا
 • حافظه داخلی
 • خاموش کردن خودرو از راه دور
 • هشدار سریع در صورت جابجایی
 • ایجاد ارتباط و تماس با داخل خودرو
متخصص درحال نصب ردیاب سیمی

نحوه نصب ردیاب روی خودرو

نحوه نصب ردیاب خودرو

هرچند برخی از ردیاب‌ها مانند ردیاب فندکی یا آهنربایی نیاز به نصاب و آموزش ندارد اما برخی از ردیاب‌ها که به‌وسیله سیم‌کشی به برق خودرو متصل می‌شوند باید توسط کارشناسان خبره انجام گیرد. برای مکان نصب انواع ردیاب بهتر است در مکانی باشد که به‌ راحتی قابل مشاهده نباشد.

البته به یاد داشته باشید که ردیاب نباید در جعبه کاملاً فلزی جاگذاری شود چراکه نمی‌تواند امواج صوتی را دریافت و سیگنال‌ها را ارسال نماید. شرایط جوی و رطوبت در خراب شدن سریع‌تر ردیاب خودرو تأثیر می‌گذارد بنابراین برای مشخص کردن مکان نصب ردیاب این موارد را باید در نظر گرفت.

رای نصب ردیاب سیمی زمان طولانی‌تری نیاز بوده و حتماً باید این کار را به فرد ماهری سپرد. درعین‌حال ردیاب‌های سیمی که به برق خودرو متصل می‌شوند به‌راحتی قابل‌شناسایی و دزدیده شدن نیستند.

برای نصب ردیاب مغناطیسی یادتان باشد در کنار باک سوخت نصب نشود، چراکه گرما و حرارت عمر ردیاب را کوتاه‌تر می‌کند. به‌طورکلی گلگیرها، کاپوت، سپر مکان مناسبی برای نصب ردیاب‌های مغناطیسی هستند. بعد از نصب ردیاب باید به سراغ فعال کردن آن رفت. این کار نیز چندان پیچیده نیست. این ردیاب شارژی بوده و قابلیت نگهداری شارژ از چند روز تا چند ماه را دارند.

در گام اول این مرحله سیم‌کارت باید در مکان مخصوص به‌صورت کاملاً درست جاگذاری شود. برای اطمینان از صحیح قرار گرفتن ردیاب باید خوب گوش داده شود تا صدای قفل شدن سیم‌کارت به گوش برسد. در مرحله بعد باید به تنظیمات جعبه‌فیوز اقدام نمود.

در گام آخر باید از عملکرد صحیح ردیاب مطمئن شوید. طبق مواردی که در اپلیکیشن گوشی تلفن همراه آمده یا طبق دفترچه راهنما ماشین را جابجا نموده، سپس کلمه مورد نظر را ارسال کرده و منتظر پیامی که شامل موقعیت زمانی و مکانی ماشین است بمانید. برای اطلاعات بیشتر از نحوه صحیح نصب ردیاب می‌توانید با مراکز پشتیبانی شرکت تولیدی ردیاب تماس حاصل کرده و اطلاعات مدنظر را به دست آورید.

تصویر خودرو به همراه نرم افزار ردیاب

معرفی انواع ردیاب خودرو

انواع ردیاب خودرو

ردیاب خودرو دستگاهی است که بزرگ‌ترین کار آن اعلام موقعیت مکانی دقیق و لحظه‌ای خودرو است. ردیاب‌های مناسب خودروها به اشکال و کاربردهای متعدد و متفاوت طراحی و ساخته می‌شوند. همه ردیاب‌ها محلی برای قرارگیری سیم‌کارت دارند و با یک برنامه یا اپلیکیشن مخصوص به گوشی یا رایانه متصل خواهند شد.

سپس در زمان و مکان مشخص و تعریف‌شده گزارش‌ها را به‌صورت پیامک یا پیام صوتی ارسال می‌کنند. ردیاب‌ها بر اساس نوع ساختار به 3 دسته تقسیم می‌شوند. این 3 گروه عبارت است از:

ردیاب دیاگ خودرو

ساده‌ترین نوع ردیاب خودرو ردیاب دیاگ است. این ردیاب روی سوکت سری دیاگ ماشین نصب می‌شود. نصب آسان و به‌دور از پیچیدگی از مزایای آن است. بسیاری از افراد فکر می‌کنند که نصب آسان و قیمت ارزان‌تر این نوع ردیاب نشان‌دهنده کارایی کم و ناچیز آن خواهد بود اما این تصور کاملاً اشتباه است.

ردیاب آهنربایی

این ردیاب به‌وسیله چند قطعه آهنربا که از چسبندگی بسیار بالایی برخوردار هستند به قسمت فلزی بدنه خودرو نصب می‌شود. برای نصب و راه‌اندازی ردیاب آهنربایی نیاز به باز کردن سیم‌کشی خودرو و نصاب نخواهد بود.

ردیاب فندکی

همان‌طور که از نامش مشخص است این ردیاب به پورتت فندکی ماشین متصل خواهد شد. این ردیاب علاوه بر کاربرد ردیاب خودرو به‌راحتی دستگاه‌های الکترونیکی مانند لپ تاب، رایانه و گوشی تلفن همراه را شارژ می‌کند.

تفاوت ردیاب خودرو با دزدگیر

شاید به نظر نصب یک دزدگیر یا استفاده از قفل پدال و قفل فرمان برای جلوگیری از خطر سرقت کافی باشد. اما این ابزار تنها پیش‌گیرنده هستند و گاهی باعث به تعویق انداختن موفقیت سارقان می‌شوند. اما استفاده از ردیاب موجب خواهد شد بعد از سرقت، محل و موقعیت خودرو به‌راحتی قابل‌تشخیص بوده و می‌توان خودرو را به دست آورد یا به هنگام انجام سرقت خودرو را از راه دور کنترل کرده و خاموش شود.

 حال در نظر بگیرید افراد از هردوی این ابزار به‌طور هم‌زمان استفاده نمایند. بی‌شک احتمال سرقت بسیار کم خواهد شد.

راهنمای خرید ردیاب خودرو

زمانی که فرد قصد انتخاب و خرید یکی از محصولات ردیاب خودرو را دارد در حقیقت به این فکر است که با این اقدام بسیاری از دغدغه‌ها را از زندگی خود حذف نماید. بنابراین باید با اطلاعات و آگاهی کامل جوانب و کاربرد ردیاب خودرو را در نظر گرفته و سپس اقدام به خرید و نصب این وسیله نماید.

برای کی خرید معقولانه و آگاهانه باید چند نکاه را مدنظر قرار دهد. در این قسمت از مقاله برای کمک به شما در این انتخاب مهم به بررسی نکات مهم خواهیم پرداخت:

 • گام اول بیان و حلاجی هدف خود از خرید را بررسی کرده و نسبت به نیاز خود به دنبال انتخاب ردیاب خودرو باشید.
 • در مرحله بعدی قابلیت‌ها و ویژگی‌های ردیاب باید بررسی شود. درست است که مهم‌ترین هدف خرید ردیاب گزارش دقیق و لحظه‌ای موقعیت مکانی دقیق خودرو است. اما برخی از ردیاب‌ها کاهش و اتمام سوخت را گزارش می‌کنند، دقت ردیاب در بیان موقعیت باید بررسی شود. به بازبینی میزان حافظه داخلی ردیاب بپردازید. ممکن است ردیاب انتخابی شما حافظه بسیار کوتاهی داشته باشد که در این صورت تمامی مسیرها و ساعات دقیق برای بررسی رخداد ثبت نخواهد شد.
 • دکمه اضطراری هشدار یا sos یکی از مهم‌ترین کاربرد ردیاب به شمار می‌رود.
 • پشتیبانی قوی و پاسخگو شرکت تولیدی ردیاب بسیار حائز اهمیت است. پاسخگو بودن شبانه‌روزی شرکت تولیدی نشان‌دهنده باکیفیت و بی‌نقص بودن محصول است.

درنهایت برای انتخاب و خرید یک ردیاب مناسب ازنظر فنی به موارد زیر توجه نمایید.

 • مارک و برند ردیاب
 • ثبات محصول
 • سطح ماژول
 • سرورهای خوب
 • سیستم ردیابی GPS
 • قیمت تمام‌شده

ردیاب خودرو روی چه ماشین‌هایی نصب می‌شود؟

ردیاب خودرو را می‌توان بر انواع مختلف خودروهای سبک و سنگین نصب نمود. علاوه بر کاربرد ردیاب خودرو روی ماشین‌های شخصی که افراد برای امنیت بیشتر نصب می‌کنند، شرکت‌های حمل‌ونقل، عمرانی و امنیتی نیز می‌توانند از ردیاب‌ها استفاده نمایند. البته باید نکاتی را هنگام نصب رعایت نمود. این موارد برای راه‌اندازی انواع ردیاب‌ها بر خودروهای مختلف یکسان است.

نقشه به همراه موقعیت خودروها روی آن

نکات مهم درباره هشدارهای روی ردیاب

هشدارهای ردیاب به چه صورت است؟

زمانی که خودرو به ردیاب GPS دار مجهز شده باشد و مشکلی ایجاد شود، دستگاه با یک سری هشدار مشخص صاحب خودرو را مطلع خواهد کرد. این هشدارها به‌وسیله حسگرها تولید می‌شوند. طراحان ردیاب حس‌گرهای مختلفی مانند سنسور دما، سنسور حرکت، سنسور ضربه و سنسور صدا را بر ردیاب‌ها تعبیه کرده‌اند.

 البته  وجود هرکدام از آن‌ها منوط به نوع و مدل ردیاب است. در این قسمت به بیان برخی از این هشدارها و عملکرد و کارایی آن‌ها خواهیم پرداخت.

 • هشدار اتمام شارژ باطری:

  برخی از هشداردهنده‌ها به کمک سیم‌پیچی به برق خودرو متصل می‌شوند، درصورتی‌که برق ماشین قطع شد، ردیاب با استفاده از باطری ردیاب تا 48 ساعت قادر به فعالیت بوده و بلافاصله بعدازآن به راننده هشدار اتمام شارژ باطری را اعلام می‌دارد. البته برخی از ردیاب‌ها مغناطیسی بوده و توسط باطری در حال فعالیت است. اساساً شارژ باطری‌ها با گذشت زمان مشخصی به پایان می‌رسد، چنانچه ردیاب متصل به خودرو قابلیت هشدار اتمام شارژ باطری را داشته باشد سریعاً از طریق پیامک به صاحب خودرو اطلاع داده می‌شود.

 • هشدار دما و رطوبت:

  اعلام تغییر دما و میزان رطوبت را می‌توان یک کاربرد ردیاب خودرو دانست. امروزه کارایی ردیاب‌ها را در ماشین‌های مجهز به یخچال برای حمل انواع پروتئین و لبنیات می‌بینیم. زمانی که دما و رطوبت از مقدار متعادل خود کمتر یا بیشتر شد این هشدار فعال‌ شده و این مشکل را به راننده اطلاع می‌دهد.

 • هشدار میزان مصرف سوخت:

  شرکت‌های حمل‌ونقل و باربری برای ارسال کالاهای خود باید از میزان مصرفی سوخت خودرو مطلع باشند. یکی از کاربردهای اساسی ردیاب‌های خودرو هشدار به هنگام اتمام سوخت است. با استفاده از این فناوری مدیران شرکت‌ها می‌توانند برای کاهش هزینه‌های سوخت برنامه‌ریزی داشته باشند.

 • هشدار تعیین موقعیت:

  اساسی‌ترین کاربرد ردیاب خودرو تعیین و اعلام موقعیت شخص یا خودرو است. ممکن است در خانواده شما کودکان یا سالمندانی زندگی کنند که نیاز به مراقبت بیشتر دارند. بی‌شک وجود یک ردیاب مخصوصا ردیاب شخصی همراه خیال خانواده را از پیشامد خطرات احتمالی آسوده می‌کند. درصورتی‌که روی ردیاب عزیزان خود منطقه مشخصی را به‌عنوان منطقه امن جغرافیایی مشخص کرده باشید و با عبور آن‌ها از این قسمت هشدار تعیین موقعیت به صدا در می‌آید. زمانی که خودرو شما جز اموال گران‌بهای شما محسوب می‌شود برای پیشگیری از احتمال سرقت یا سهولت در یافتن خودرو مسروقه ردیاب کمک‌کننده خواهد بود.

 • هشدار ضربه و شوک:

  ممکن است هنگام سرقت خودرو، سارق از وجود ردیاب آگاه شده و قصد جداسازی آن را با ضربه و حرکت داشته باشد، در این هنگام حس‌گر شوک بلافاصله صاحب خودرو را مطلع می‌کند.

خرید ردیاب خودرو

گام اول برای خرید ردیاب مناسب آگاهی از کاربرد ردیاب خودرو است. در گام بعدی بهتر است حتماً از فروشگاه‌های مجاز و شرکت‌های معتبر این محصول را خریداری نمایید. البته می‌توان از شرکت‌های فروش اینترنتی نیز برای خرید ردیاب کمک گرفت. پشتیبانی و تضمین محصول نکته مهمی است که در زمان خرید باید در نظر گرفته شود.

سخن آخر

ردیاب‌ها دستگاه‌های الکتریکی هستند که برای کمک به حذف دغدغه‌هایی مانند سرقت یا گم‌شدن وسایل ارزشمند از زندگی طراحی و ساخته شده‌اند. البته برای انتخاب آن نباید بی‌گدار به آب زد و با اطلاعات کافی آن را تهیه، نصب و راه‌اندازی نمود. کاربرد ردیاب خودرو در انتخاب ردیاب تأثیرگذار بوده و افراد با در نظر گرفتن آن اقدام به خرید نهایی می‌کنند. مواردی که در متن بالا بیان شد به شما در خریدی آگاهانه‌تر کمک می‌کند.

الوردیاب

۱
۲
۳
۴
۵
میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۱ رای

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *